STRONA GŁÓWNA | CHARAKTERYSTYKA ZEBEREK | ZANIM KUPISZ | AKCESORIA | ŻYWIENIE | ROZMNAŻANIE | MUTACJE | CHOROBY
KLINIKI | PORADY | CIEKAWOSTKI | GIEŁDY/WYSTAWY | GALERIA | KONTAKT
FORUM | LINKI | KSIĘGA GOŚCI

***MUTACJE RECESYWNE***




BIAŁA

biała samiczka
Jako że nie występuje pigment i wszystkie pióra są białe, nie da się na ich podstawie określić płci. Samca można rozpoznać po intensywniej czerwonym niż samicy dziobie, śpiewie i zachowaniu. Jeśli biały ptak ma pod oczami maleńkie czarne łezki, nie jest to biała, a samiczka innej mutacji, chociaż często bywają one mylone. Pisklęta mają różowe dziobki, a na głowie niewielką ilość szarych piórek, z których większość tracą po pierwszym pierzeniu.
Nie jest to prawdziwy albinos, osobników takich u zeberek nie stwierdzono. Z albinosem można pomylić ptaka białego skrzyżowanego z kasztanowoboką, gdyż ma on czerwone oczy.
Barwa ta jest recesywna w stosunku do normalnej, co w skrócie znaczy tyle, że jeśli skrzyżujemy białego z normalnym, wszystkie młode będą fenotypowo normalne, a dopiero 1/4 jego wnuków będzie biała (po skrzyżowaniu 2 osobników z pierwszego pokolenia).


CZARNOLICA (Black Cheek)

czarnolica samiczka
Całe policzki mają kolor czarny, u samców zastępują pomarańczowe, występują również u samiczek, ale często słabiej widoczne lub niepełne. Widać je już przy wylocie z gniazda, zdarza się również, że samiczka, która wyleciała czarnolica traci ten kolor, gdy dorośnie. Czarna często staje się również plama na boku ciała. Nosiciela tej mutacji można rozpoznać po rozlanym w tył czarnym kolorze łezki, ale nie jest tak zawsze.
Rozpoznawanie płci zwykle nie jest zbyt trudne, jeśli uświadomimy sobie, że ptak z policzkami nie musi koniecznie być samcem. Samiczki mogą mieć kilka czarnych piórek na piersi i po bokach, czasem nawet układające się w paseczki, nie jest to jednak prawidłowe ubarwienie. Jest to cecha recesywna.
Ciekawie wygląda ta mutacja w połączeniu z Black Face i czarnopierśną (nosi to nazwę Triple Black) - ptak od przodu jest cały czarny:) Przy kombinacji z mutacją Fawn policzki nie są czarne, a ciemno brązowe. Jest ona w konflikcie z rudopierśną, izabelowatą i pingwin.
Jest to jedna z nowszych mutacji, powstała w Europie w latach 70, w 90-tych trafiła do USA.


RUDOPIERŚNA (Orange Breasted)

rudopierśny samczyk
Większość czarnych piórek na piersi zamienia się na rude (u ptaka idealnego nie ma czarnych piór), podobnego odcienia są również łezki i piórka na ogonku, normalne czarno - białe zmieniają się w rudo - białe. Rude łezki (czasami niewidoczne) i pióra ogona występują również u samic tej mutacji. Szarego nosiciela można poznać po rudych piórkach na ogonie, gdzie normalnie one nie występują, a u samic mogą również zaniknąć całkiem lub częściowo łezki.
Ciekawie prezentuje się ptak rudopierśno - czarnopierśny, gdyż ta druga mutacja powoduje rozlanie konturów, i w efekcie dostaniemy ptaka o rudej głowie i piersi. Nieco podobny efekt da krzyżówka z izabelowatą.
Prawidłowy ptak rudopierśny nie powinien mieć żadnych czarnych znaczków, prowadzi się selekcje w tym kierunku, dlatego też często spotyka się ptaki rudopierśne Fawn - wtedy defekty te są mniej widoczne. Pierwszy taki ptak został kupiony w sklepie zoologicznym w 1978 roku.


CZARNOPIERŚNA (Black Breasted)

czarnopierśna samiczka
czarnopierśny samczyk
Na piersi następuje rozszerzenie obszaru zajmowanego przez czarne piórka. Łezka zanika, a kolor policzków "rozlewa się", podobnie jest z rudym kolorem na boku ciała, który poszerza się i rozlewa. Samiczka nie ma łezki. Większość czarnych znaczków zanika, ogon również traci czarna barwę. Znacząco zmieniają się piórka na ogonie - z normalnych kropkowanych u zwykłych ptaków, poprzez białe zlane ze sobą "bałwanki" u niektórych nosicieli, aż do prawie całkowicie białych z ciemnym środkiem u czarnopierśnych. Pisklęta maja jaśniejsze od reszty ciała policzki.
Jest to kluczowy składnik dla wielu mieszanek mutacji, np. rudej, czarnej, pheo. Krzyżówka z pingwinem daje pingwina z rozlanymi policzkami, gdyż samej piersi nie widać - u pingwinów jest biała.


PINGWIN

samiec pingwin - 9-letni Fredek
Polega na redukcji eumelaniny w przednich partiach ciała - na piersi i łezkach. Policzki i plamy po boku są bledsze niż u normalnych, skrzydła również jaśniejsze, a grzbiet szary. Samiczka wygląda podobnie, tylko, że bez policzków i rudych plam. Młodych praktycznie nie da się odróżnić od zwykłych.
Mutacja ta powstała w Australii, która zakazała eksportu swoich ptaków, część z nich dotarła na szczęście do Europy i Ameryki, i jest dostępna również u nas.






SZEK (Pied)

szeki
Mutacja ta może występować we wszystkich odmianach barwnych, które zostają urozmaicone białymi piórkami. Białe partie upierzenie powinny sięgać 50%, ale już ptak szary z kilkoma białymi piórkami jest szekiem, jest nim także ptak biały z kilkoma szarymi piórkami. Rysunek charakterystyczny dla samca powinien być widoczny, jedynie trochę przekładany białymi piórkami. Białe plamy są widoczne już na pisklęcym upierzeniu. Może byś skombinowany z innymi mutacjami, najlepiej jednak wygląda z ciemnymi i zwykłym szarym.
Czasami zdarzają się szeki, u których praktycznie nie widać, że są szekami, i przy hodowli mającej na celu uzyskanie czystych ptaków innych mutacji mogą one zepsuć efekt, gdyż młode okażą się łaciate. Niektóre "czyste" szeki są mylone z ptakami białymi, gdyż praktycznie się od nich nie różnią, różnica wychodzi dopiero przy rozmnażaniu. Układ i ilość plam są zupełnie przypadkowe, nie podlegają prawom dziedziczenia. Niekiedy nosiciele mutacji szek maja kilka białych piórek na tle normalnego upierzenia, nie są one jednak szekami.
Polska nazwa pochodzi od niemieckiego "Scheck"


SREBRNA RECESYWNA

Wygląda tak samo jak dominująca srebrna, jednak inaczej zachowuje się podczas kojarzeń. Pióra są jaśniejsze od barwy podstawowej, o srebrnym odcieniu, u samców zwykle nie występują pomarańczowe policzki, blednie również plama po boku ciała, ogólnie całe upierzenie wydaje się delikatniejsze.

ŻÓŁTODZIOBE

Żółtodziobe - parka
Żółtodzioba samiczka
Kolor dziobka zmienia się z normalnego czerwonego na pomarańczowy u samców i żółty u samic, nieco bardziej żółte stają się też nóżki. Pisklęta tej mutacji można rozpoznać po żółtych nóżkach, gdyż dzioby, tak jak u normalnych piskląt, są czarne.
Może być skrzyżowana z innymi mutacjami.



Zdjęcia tej mutacji otrzymaliśmy od Carla Bakkera.




IZABELOWATA (FLORIDA FANCY)

Powstała w USA na Florydzie, w kraju pochodzenia jest nazywana Floryda Fancy, w Europie izabelowata lub Lightbreast - Hellbrust (dosł. jasnopierśna).
Polega na redukcji eumelaniny - barwnika odpowiedzialnego za czarne ubarwienie. Ptaki są prawie białe z intensywnymi ciemnopomarańczowymi plamami - policzki i plamy na boku samca, czasami kreseczki na piórach skrzydeł, a brzuch i ogon lekko kremowy. Kremowy kolor jest mocniej widoczny u samicy. Wszelkie czarne znaczki jak np. łezki zanikają. Szare ptaki - nosiciele genu odpowiedzialnego za tą mutacje mają jaśniejsze upierzenie, blade znaczki i intensywny kolor policzków - są ona nazywane srebrne izabelowate.


oprac. Monika

do góry



STRONA GŁÓWNA | CHARAKTERYSTYKA ZEBEREK | ZANIM KUPISZ | AKCESORIA | ŻYWIENIE
ROZMNAŻANIE | MUTACJE | CHOROBY | KLINIKI | PORADY | CIEKAWOSTKI | GIEŁDY/WYSTAWY | GALERIA
KONTAKT | FORUM | LINKI | KSIĘGA GOŚCI


©Copyright 2003 zeberki.wer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.