STRONA GŁÓWNA | CHARAKTERYSTYKA ZEBEREK | ZANIM KUPISZ | AKCESORIA | ŻYWIENIE | ROZMNAŻANIE | MUTACJE | CHOROBY
KLINIKI | PORADY | CIEKAWOSTKI | GIEŁDY/WYSTAWY | GALERIA | KONTAKT
FORUM | LINKI | KSIĘGA GOŚCI

***KLATKI***

Wybierając klatkę dla zeberek trzeba kierować się nie ich niewielkimi rozmiarami, ale temperamentem i... faktem, że są ptakami i mają skrzydła po to, żeby latać, o czym niektórzy ludzie jakby zapomnieli. Zeberki należą do ptaków szalenie ruchliwych i chętnie fruwających, dlatego potrzebują jak największej klatki. O klatkach tzw. kanarkowych (fotki poniżej) możemy od razu zapomnieć, bo nie nadają się one absolutnie dla żadnych ptaków. Ptak zamknięty w takiej klatce czuje się gorzej niż człowiek zamknięty w małej ubikacji. Klatki na zdjęciach powyżej można wykorzystać jedynie jako izolatkę, szpital dla chorego ptaka i to tylko na czas choroby czy rekonwalescencji, względnie jako transporterkę na większe odległości. Aby jednak nie stresować zanadto ptaków dobrze taką klatkę włożyć do pudła kartonowego zamkniętego lub zasłoniętego od góry, ale za to z wyciętą połową jednej ścianki.

Zbyt małe klatki

Inter Zoo tinamini 34,5x20x38
Inter Zoo Tinamini 34,5x20x38
Inter Zoo lora 34,5x21,5x35
Inter Zoo Lora 34,5x21,5x35
IZ kanarek 39x25x33,5
Inter Zoo Kanarek 39x25x33,5

ROZMIARY:

Wiele klatek dostępnych w sklepach zoologicznych jest zwyczajnie za małych nawet dla jednego ptaka! Im większa klatka tym lepiej:

 • większa przestrzeń sprawia, że ptakom łatwiej jest zachować dystans od człowieka, dzięki czemu czują się bezpieczniejsze
 • w większej klatce ptaki nie będą tak łatwo wpadać w panikę, kiedy będziemy zmuszeni wsadzić do środka rękę
 • większą klatkę łatwiej urządzić
 • większe klatki często są wyposażone w dodatkowe drzwiczki, w których można zawiesić basenik lub na czas lęgów – budkę lęgową, która dzięki temu nie będzie zajmowała przestrzeni wewnątrz klatki
Z kolei zbyt małe klatki:
 • ograniczają ptakom możliwość naturalnego poruszania się – lotu
 • to sprawia, że ptaki smutnieją i stają się apatyczne albo przeciwnie (znacznie częściej) - bardziej nerwowe i agresywne wobec siebie
 • w małej klatce ptaki łatwiej tyją i stają się podatniejsze na choroby, jak również mają zwykle gorsze wyniki w lęgach
 • wymagają znacznie częstszego sprzątania, bo dużo szybciej ulegają zasyfieniu

Zatem minimalne wymiary klatki dla parki zeberek powinny wynosić 50cm/30cm/40cm (dł./szer./wys.). Obecnie z kupieniem takiej klatki raczej nie powinno być żadnych problemów. Nawet jeżeli nie ma ich „na składzie”, większe sklepy mają katalogi firm produkujących akcesoria dla zwierząt i sprowadzają klatki na zamówienie. W niektórych miastach odbywają się regularne giełdy i targi zoologiczne, na których nie tylko jest większy niż w sklepach wybór klatek, ale jeszcze po znacznie niższych cenach. Szukając klatki o większych rozmiarach wcale nie jesteśmy zdani na bardzo drogie klatki Ferplastu. Bardzo przyzwoite klatki po przystępnych cenach produkuje polska firma Inter-Zoo. Warto pytać o nie w sklepach.

Sytuacja się zmienia, kiedy chcemy mieć większe stadko - minimalne wymiary klatki dla pary ptaków z pisklętami lub kilku par 120cm/60cm/80cm (dł./szer./wys.), a o taką klatkę w Polsce trudno. Dlatego niektórzy biorą sprawy w swoje ręce i samodzielnie konstruują sobie klatki - już wkrótce zamieścimy zdjęcia takich klatek.

KSZTAŁT:

Klatki prostokatne

Najlepsze dla ptaków są klatki prostokątne. Idealna klatka to klatka dłuższa niż wyższa, a to dlatego, że ptaki latają w poziomie, a nie w pionie;). Jeżeli jednak mamy do wyboru klatkę poziomą ale małą i klatkę pionową ale dużą, wybierzmy tę drugą. Klatki kwadratowe również są w porządku, byle były odpowiednio obszerne (poniżej fotki).

IZ luna 53x28x43
Inter Zoo Luna 53x28x43
IZ gabi 53x28x43
Inter Zoo Gabi 53x28x43
IZ ara 54x34x68,5
Inter Zoo Ara 54x34x68,5
IZ nina 54x34x75
Inter Zoo Nina 54x34x75

Klatki dwudzielne

Naprawdę najlepszym modelem spośród wszystkich klatek są tzw. klatki dwudzielne. Nie tylko mają odpowiedni kształt, proporcje i przyzwoite wymiary, ale dodatkowo mają dwoje drzwiczek, po dwa komplety otworów na karmniki i specjalny ruchomy segregator z prętów, który w razie potrzeby można wyjmować lub wsadzać do klatki. Taki segregator przyda się, jeżeli będziemy potrzebowali na jakiś czas rozdzielić ptaki (poniżej fotki).

IZ messioc 63x34x34
Inter Zoo Messioc 63x34x34
ferplast canto 71x38x60,5
Ferplast Canto 71x38x60,5
ferplast nota 71x38x49
Ferplast Nota 71x38x49

Klatki fantazyjne

Klatki o bardziej fantazyjnych kształtach, np. wyprofilowanych, stylizowanych dachach (o ile oczywiście mają przyzwoite rozmiary) nadają się dla ptaków, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że wszystkie tego typu ozdobniki podnoszą ogólną cenę klatki, a na dodatek utrudniają jej mycie. Czasami niedogięte do końca druty odstają i stwarzają zagrożenie dla ptaszków (poniżej fotki).

IZ_iza_51x30x60,5
Inter Zoo Iza 51x30x60,5
IZ lusi 45x28x63
Inter Zoo Lusi 45x28x63
IZ sonia 45x28x63
Inter Zoo Sonia 45x28x63
IZ margot 50,5x28x54
Inter Zoo Margot 50,5x28x54

Klatki okrągłe

Klatki okrągłe w ogóle nie nadają się dla małych, nieoswojonych ptaków. Ich podstawową wadą jest to, że nie stwarzają ptakom przytulnego kąta do odpoczynku i spania. Ponadto na ogół są zbyt małe i źle się je urządza. Nie polecamy (fotki poniżej).

ferplast mondial 32x37
Ferplast Mondial 32x37
ferplast regina 32,5x45,5
Ferplast Regina 32,5x45,5

Klatki dla miękkojadów

Osobom, którym bardziej zależy na utrzymywaniu w czystości okolic klatki proponujemy kupienie klatki przeznaczonej dla miękkojadów, np. gwarka (pod warunkiem, ze pręty klatki rozstawione są w odpowiedniej dla zeberek odległości). Klatki takie mają specjalne plastikowe wyjmowane do mycia osłony na ścianki (zdjęcie poniżej).

ferplast maina 71x38x63,5
Ferplast Maina 71x38x63,5

Jeszcze inne rozwiązanie tego typu to klatka semi-box lub box. Są to klatki robione na zamówienie przeznaczone do hodowli bardziej płochliwych lub wrażliwych ptaków. Tylko przednia ich ściana zrobiona jest z prętów, pozostałe ścianki są drewniane.

Pseudo-woliery

Na koniec małe sprostowanie. Obecnie w większych sklepach zoologicznych można spotkać tzw. woliery (fotki poniżej).

Ferplast Brio Medium 64,5x54,5x162
Ferplast Brio Medium 64,5x54,5x162
IZ omega 56x71x146
Inter Zoo Omega 56x71x146

Nie są to jednak woliery, a jedynie większe klatki. Prawdziwa woliera powinna być takich rozmiarów, aby człowiek mógł nie tylko spokojnie do niej wejść, ale jeszcze w miarę swobodnie się poruszać.
Klatki te ze względu na rozmiary (ale nie na proporcje!!!) byłyby idealne dla zeberek i innych małych ptaszków, niestety produkowane są z myślą o papugach i mają zbyt szeroki rozstaw prętów, zeberka przeciśnie się między nimi bez większych problemów.

Zdjęcia klatek pochodzą ze stron:
www.ferplast.com
www.inter-zoo.com.pl

Jeżeli klatka będzie spełniała większość tych wymagań, ptaki szybko ją zaakceptują i będą chętnie do niej wracać po lotach po pokoju. Jeżeli ptaki nie chca wracać do klatki to zwykle dlatego, że po prostu źle się w niej czują, a zatem:

 • kiedy klatka jest zbyt mała
 • kiedy klatka jest źle ustawiona (za nisko, w zbyt ruchliwym miejscu albo stoi niestabilnie)
 • kiedy żerdki są niewygodne (za cienkie, za grube albo niestabilnie umocowane)
 • kiedy ptaki często są płoszone (np. przez dzieci albo inne zwierzęta) albo łapane właśnie wtedy, kiedy przebywają w klatce.

PRĘTY:

Najlepiej kupić klatkę z prętami powlekanymi białą farbą lub chromowane (złote). Te z prętami srebrnymi prawdopodobnie są ocynkowane. Jeżeli będziemy wsadzać między nie owoce – pod wpływem kwasów owocowych rozpuści się cynk, który dostanie się do owoców i zatruje ptaki. Ponadto w miejscach tych pręty szybko sczernieją, a każda kropla wody będzie zostawiać na nich brzydki ślad.

Odstępy między prętami nie powinny być większe niż 1 cm, przy większym odstępie istnieje ryzyko, że ptak przesmyknie się między prętami albo wsadzi między nie główkę i zaklinuje się, a nawet może się udusić!

DNO:

Klatka powinna mieć dno w postaci dość głębokiej, plastikowej, odpinanej kuwety. Większość takich kuwet ma dodatkowo wysuwaną szufladę, klatki bez niej są równie dobre, a nawet lepsze – przez szparę od szuflady nie sypią się łuski i nie ma ryzyka, że po wyciągnięciu szufladki ptaki przecisną się dołem i uciekną. Zresztą tak czy siak trzeba myć całą kuwetę;)

MIEJSCE:

Klatkę należy postawić co najmniej jednym bokiem przy ścianie, w miejscu spokojnym, osłoniętym od przeciągów i od bezpośrednich promieni słonecznych. Powinna być ustawiona lub powieszona co najmniej na wysokości naszych oczu lub wyżej – ptaki czują się zagrożone i zestresowane, jeżeli patrzy się na nie czy coś przy nich robi od góry.

Absolutnie nie wolno stawiać klatki z ptakami w kuchni czy łazience - częste wahania temperatury i wilgotności, jak również szkodliwe opary (gaz, teflon, kosmetyki i środki higieniczne) - mogą w najlepszym razie doprowadzić do choroby ptaka, w najgorszym - do jego śmierci. Klatka nie może również stać na oknie (bezpośrednie promienie słoneczne, przeciągi) ani przy kaloryferze (zbyt wysuszone powietrze, zbyt mała wilgotność - może spowodować zaburzenia w pierzeniu lub zasychanie zarodków w jajach).

Optymalna temperatura pomieszczenia, w którym stoi klatka z ptakami, to ok. 20 stopni. Zeberki są dosyć odporne, jednak przy częstych, nagłych wahaniach temperatury i po dłuższym przebywaniu w temperaturze, będą podatniejsze na choroby, a samiczki - bardziej narażone na zaleganie jaja.

HIGIENA:

Dno klatki należy wyłożyć papierowym ręcznikiem lub szarym papierem pakowym; gazety dopuszcza się w ostateczności, ale wyłącznie czarno-białe. Ogólnie się ich nie poleca - farba drukarska jest szkodliwa, a zeberki często sfruwają na dno i mogą szarpać gazetę. W przypadku, gdy nasz samczyk ma nadmiernie rozwinięty instynkt budowania gniazda i wnosi do gniazda wszystko łącznie z potarganą przez siebie wyściółką, można zrezygnować z papieru, wysypując w zamian dno piaskiem. Trzeba jednak liczyć się z piaskownicą w pokoju.

Klatkę powinno się sprzątać co kilka dni - nie rzadziej niż raz na tydzień! Na ptasich odchodach mnożą się bakterie, w kurzu z suchych kupek, złuszczonej skóry i pyle pozostałym po łuskaniu ziarna gromadzą się zarodniki grzybów, które są bardzo niebezpieczne. Zatem myje się gorącą wodą kuwetę i szufladę i wymienia się papier na dnie klatki. Żerdki, huśtawki, drabinki szoruje się szczotką pod gorącą wodą i dobrze osusza. Ptaki podczas czyszczenia się często pocierają dziobkiem lub główką o żerdki – jeżeli będą one zanieczyszczone odchodami, łatwo o infekcje bakteryjne oczu, które nie leczone mogą szybko doprowadzić do śmierci ptaka. Poidełko i basenik, a także karmniki na pokarmy miękkie bezwzględnie trzeba myć codziennie (lub częściej, jeżeli zostaną zabrudzone), karmnik na ziarno wystarczy raz na tydzień, chyba, że został pobrudzony kupkami.

Co miesiąc powinno się umyć całą klatkę razem z prętami – porządnie spłukać ją ciepła wodą, a nawet zlać wrzątkiem. Jeżeli nasze ptaszki sypiają w gniazdku – co jakiś czas, np. co miesiąc cały materiał trzeba wyrzucić, gniazdko oczyścić z kupek, przepłukać ciepłą wodą i wysuszyć. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne najlepiej wykonywać, kiedy ptaki przebywają poza klatką.

Pomieszczenie, w którym przebywają ptaki, powinno być często odkurzane i wietrzone.

Żadna, nawet największa klatka nie zapewnia ptakom możliwości swobodnego lotu, a przecież do tego zostały stworzone:) Zatem niezależnie od rozmiarów klatki zeberki trzeba jak najczęściej z niej wypuszczać – a im klatka mniejsza tym częściej. Regularne wypuszczanie ptaków jest – jak już zostało wyżej napisane- niezbędne dla utrzymania ich w dobrej kondycji. Ponadto obserwowanie, jak wszędobylskie, sprytne i ciekawskie zeberki radzą sobie poza klatką, dostarcza niezapomnianych wrażeń:) Przy okazji chcielibyśmy obalić pewien krążący po Internecie mit, mówiący, że zeberki (i inne ptaki) wypuszczane z klatki nie będą chciały się rozmnażać. Jest to kompletna bzdura i nie należy się tym przejmować. Zanim jednak pierwszy raz wypuścimy ptaki, zajrzyjmy do działu porad: Jak przygotować pokój?

oprac. Aga

do górySTRONA GŁÓWNA | CHARAKTERYSTYKA ZEBEREK | ZANIM KUPISZ | AKCESORIA | ŻYWIENIE
ROZMNAŻANIE | MUTACJE | CHOROBY | KLINIKI | PORADY | CIEKAWOSTKI | GIEŁDY/WYSTAWY | GALERIA
KONTAKT | FORUM | LINKI | KSIĘGA GOŚCI


©Copyright 2003 zeberki.wer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.