Od jajka do zeberki



Rozwój piskląt przebiega niesamowicie szybko, ale nie należy się martwić jeśli nie dokładnie tak jak na zdjęciach, wiele zależy od warunków i samego ptaszka.

jajeczka:)
jajka zeberekjajka zeberek
jajka zeberekjajka zeberek





12 godzinny pisklak12 godzinny pisklak
12 godzinny pisklak12 godzinny pisklak
12 godzin po wykluciu



1-3 dni - pisklęta wymagają stałej opieki rodziców, rosną bardzo szybko i są wrażliwe, nie potrafią wydawać dźwięków.
Pisklę przedstawione na zdjęciu ma 1,5 dnia
uroczy jestem, nie?;)uroczy jestem, nie?;)
uroczy jestem, nie?;)uroczy jestem, nie?;)



4 dni4 dni
4 dni4 dni
4 dzień - pisklęta przybierają ciemniejszą barwę (gniazdo to jest przykładem samowolki budowlanej - sklecone byle jak w pojemniku na ziarno)


5 dzień - maluch osiąga ok. 3 cm długości
5 dni5 dni
5 dni5 dni


6 dni6 dni
6 dni6 dni
6 dzień - na skrzydłach pojawiają się "kolce" - początki lotek, można po tym mniej więcej określić, jakiego koloru będzie maluch. (na zdjęciu 4 pisklęta mutacji białej - kasztanowobokiej na dłoni dorosłego człowieka)


7 dzień - zeberka otwiera oczy, które do tej pory były przykryte zrośniętymi powiekami, pojawiają się zawiązki piór na tułowiu, mały ma ok. 5 cm długości (na zdjęciu widać ogromne wole wypełnione pokarmem)


8 dzień - piórka rosną nadal, pojawiają się pierwsze sterówki, skóra jest już bardzo ciemna, a ptaszki ruchliwe - uciekają po płaskiej powierzchni. Termoregulacja się ustala - rodzice nie muszą już ich stale ogrzewać.


9 dzień - małe są naprawdę ruchliwe, trzeba uważać, bo mogą nawet uciec ze zbyt płytkiego gniazda


10 dzień - pojawia się coraz więcej piór na tułowiu - na razie w osłonkach (ptak na zdjęciu to szek - widać po białej części skrzydła)


11 dzień - z końcówek lotek zsuwają się osłonki


12 dzień - pióra są już w połowie rozwinięte, zeberka coraz mniej przypomina jeża, a coraz bardziej ptaka;)


13 dzień - większość piór na ciele gubi osłonki i staje się puszysta


14 dzień - lotki jedynie u podstawy maja jeszcze osłonki, taki ptak przestraszony potrafi już wylecieć z gniazda, więc trzeba uważać.


17 dzień - zwykle wtedy najodważniejszy, najstarszy ptaszek samodzielnie opuszcza gniazdo i próbuje latać. Masowy wylot odbywa się 2-3 dni później. Już wtedy niekiedy da się odróżnić płeć.


28 dzień (4 tygodnie) - zeberka zdobywa ostatnie szlify w sztuce latania, wydłuża się ogon, dziób zaczyna przebarwiać się na różowo - od nasady (na zdjęciu mój mały odrzucony przez rodziców Dziubulek z pustymi jajkami)


5 tygodni - ptaki zwykle są już samodzielne, wyraźnie da się odróżnić samca od samiczki.